Piec opalany drewnem vs. elektryczny – który jest dla Ciebie?

Czy jesteś skołowany, jaki rodzaj ogrzewania wybrać dla balii drewnianej, którą chcesz postawić w swoim ogrodzie? To dobrze – widać, że nigdy nie zabraknie opcji dla gustów i guścików.

Opalane drewnem vs. elektryczne, zewnętrzne vs. zintegrowane.

Tak… Możesz dorobić się bólu głowy, wybierając najlepszą opcję do ogrzania balii i wynikającej z niej radości pluskania się w gorącej wodzie i uwolnienia się od zmartwień i stresu.

Mamy nadzieję, że ten artykuł na temat pieców opalanych drewnem vs. elektrycznych do balii ogrodowych ułatwi ci zadanie i będziesz mógł podjąć świadomą, pewną decyzję.

Jakie są kluczowe elementy do rozważenia przy wyborze rodzaju ogrzewania do balii ogrodowej?

Chociaż każdy rodzaj pieca ostatecznie spełni swoje zadanie – podgrzeje wodę w twoim ogrodowym spa – najważniejsze parametry, które mogą się znacząco różnić, to:

  1. Czas nagrzewania
  2. Koszt za jedno użycie
  3. Zrównoważony rozwój
  4. Wygoda

Porównajmy więc dwie opcje grzania, aby doprowadzić wodę w balii do pożądanej temperatury.

1. Jak szybko woda się nagrzeje?

Czas nagrzewania będzie zależeć od temperatury na zewnątrz, a także od wielkości balii, która zawiera średnio 1600 litrów. Piec opalany drewnem jest pod tym względem silniejszy niż nagrzewnica elektryczna.

Latem podgrzanie wody zajmuje około 1-2 godzin, a zimą 3-4 godziny. Aby jednak uzyskać najlepszy wynik nagrzewania, warto postępować zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi rozpalania drewnianej balii.

Nagrzewnica elektryczna może potrzebować nawet 12-24 godziny, aby wytworzyć parującą wodę w ogrodzie. Dokładny czas nagrzewnia wody zależy od jego mocy, początkowej temperatury wody, temperatury powietrza i wielkości balii.

Biorąc pod uwagę sam czas nagrzewania, piec opalany drewnem może być co najmniej 6 razy bardziej wydajny niż elektryczny.

2. Ile będzie kosztować korzystanie z różnych rodzajów systemów grzewczych do balii ogrodowych?

Piec opalany drewnem wymaga jedynie drewna i pudełka zapałek.

Nie ma szans na dokładne oszacowanie, ile kosztowałoby drewno do ogrzania twojej balii ogrodowej, ponieważ ktoś mógłby zebrać je podczas sprzątania pobliskiego lasu, a inny kupić za więcej lub mniej niż 20zł w sklepie ogrodniczym i wykorzystać na kilka użyć.

W przypadku nagrzewnicy elektrycznej koszty są nieco bardziej przewidywalne, chociaż także mogą się różnić. Standardowa nagrzewnica elektryczna o mocy 6 kW zużywa 6 kWh na każdą godzinę pracy.

Będziesz zatem musiał pomnożyć to przez rzeczywistą liczbę godzin nagrzewania (12–24), a następnie pomnożyć przez koszt za 1 kWh od dostawcy energii.

Jednorazowe użycie nie powinno być ekstremalnie drogie (do ok. 45zł biorąc pod uwagę średnią cenę energii elektrycznej w Polsce czyli ok. 0.60zł za 1 kWh), pamiętaj jednak, że możesz ponieść dodatkowe koszty za zamontowanie odpowiedniego gniazdka elektrycznego dla nagrzewnicy.

3. Który system grzewczy jest bardziej ekologiczny?

Około 15 procent energii elektrycznej zużywanej w Polsce pochodzi z odnawialnych źródeł energii, a liczba ta stale rośnie. Tendencja jest bardzo pozytywna.

Jednakże, kontrolowana ilość drewna, którą wykorzystasz w piecu opalanym drewnem, jest całkowicie odnawialnym źródłem energii.

Ważną rzeczą, o której musimy wspomnieć, jest to, że powinieneś sprawdzić lokalne przepisy, czy palenie drewna jest w ogóle dozwolone w twoim miejscu zamieszkania.

Istnieją pewne ograniczenia dotyczące dymu w obszarach mieszkalnych i musisz być ich świadom przed wyborem pieca opalanego drewnem.

4. Który system grzewczy jest wygodniejszy w użyciu?

Mówimy właściwie o pojedynku naciśnięcie guzika vs. rytuał rozpalenia ognia oraz elastyczności umieszczenia balii drewnianej w dowolnym miejscu.

Balia ogrodowa z piecem opalanym drewnem może być umieszczona w dowolnym miejscu na działce lub kempingu, podczas gdy opcja elektryczna będzie wymagała dostępu do prądu i wykwalifikowanego elektryka, który ją podłączy w twoim ogrodzie.

Z drugiej strony, obsługa nagrzewnicy elektrycznej jest prosta i ogranicza się do naciśnięcia guzika, co może być decydującym czynnikiem dla niektórych z nas. Opalany drewnem piec wymaga pewnych prac przygotowawczych i od czasu do czasu wyczyszczenia popiołu.

Sporo osób uwielbia ten rytuał rozpalania ognia i frajdę, jaką daje dzieciom szukanie, zbieranie i układanie drewna do palenia. Lub absolutny spokój, kiedy mogą to zrobić całkiem sami…

W przeciwieństwie do pieca, nagrzewnica elektryczna jest dobrym wyborem dla osób, którzy cenią sobie wygodę, jaką daje po prostu naciśnięcie przycisku. Jeśli jesteś taką osobą, i nie śpieszy ci się z nagrzewaniem wody w swoim spa, to nagrzewnica będzie idealnym wyborem.

Werdykt

Porównanie w czterech kluczowych obszarach pokazało nam więcej zalet pieca opalanego drewnem.

Podczas gdy opcja elektryczna zapewnia wygodną obsługę, piec opalany drewnem oferuje lepsze koszty użytkowania, znacznie szybsze nagrzewanie, a na dziś jest bardziej ekologiczną opcją, którą można postawić w dowolnym miejscu – w ogrodzie, obok kampera, przy leśnej chatce czy domku letniskowym.

Dodatkowo, romantyczność całego procesu – od zbierania drewna na opał po uderzenie w zapałkę i rozpalenie płonących polan.

Rozważając wszystkie możliwe opcje oraz uwzględniając opinie i preferencje naszych klientów, zdecydowaliśmy się na zintegrowane piece opalane drewnem w baliach ogrodowych Gardenvity, aby podwyższyć twoje doznania zmysłowe i obniżyć rachunki.

Wybacz stronniczość, ale piec opalany drewnem jest naszym sugerowanym rozwiązaniem.

Wesołych kąpieli!

Klasyczna Opalana Drewnem Balia Pakiet All-inclusive,
Bez Dostępu do Prądu

Rozkoszuj się momentami spokoju w klasycznej ruskiej bani. Ten model nie wymaga podłączenia do prądu, ponieważ nie zawiera żadnych elektrycznych części. Opalana drewnem balia ma komplecie wszystkie niezbędne akcesoria. Z uwagi na swój tradycyjny wygląd jest idealnym dodatkiem do każdego ogrodu lub domku letniskowego.

Spersonalizuj Swoją Balię:

Dla 6-8 osób
Od 17,000 zł

Dla 8-10 osób
Od 20.000 zł

Opalana Drewnem Balia Ogrodowa Pakiet All-inclusive
Dysze + LED + Filtr Wody

Doznaj hipnotyzującej, kojącej przyjemności z kąpieli w gorącej wodzie w naszej drewnianej balii z 12 dyszami masującymi, podświetleniem LED i zintegrowanym filtrem wody. Masaż powietrzny zapewnia prawdziwe odprężenie zarówno ciała, jak i umysłu, podczas gdy delikatne światło LED wprowadza romantyczny nastrój. To wszystko sprawia, że balia o tradycyjnym wyglądzie zyskuje wyjątkowego charakteru. Mały, lecz wydajny filtr pozwala oszczędzać wodę.

Spersonalizuj Swoją Balię:

Dla 6-8 osób
Od 21.000 zł

Dla 8-10 osób
Od 24.000 zł